Bezpieczny wybór? Kilka słów o tkaninach gładkich
Określenie tkaniny jako gładkiej może odnosić się tak naprawdę do dwóch różnych cech materiału. Po pierwsze, tkanina może być gładka pod względem wizualnym, co oznacza, że jej kolor jest jednolity, nie posiada wzorów i motywów. Po drugie, przymiotnik ten może wskazywać na pewną właściwość strukturalną – tkanina gładka ma miękką, delikatną fakturę pozbawioną okrywy. W obu tych przypadkach materiał tego typu jest postrzegany jako niezwykle uniwersalny.
Jeden kolor – łatwy wybór?
Ilość dostępnych wariantów materiału obiciowego na meble może przyprawić o zawrót głowy. Mimo że motywy roślinne, geometryczne czy retro potrafią zachwycić, Klienci często obawiają się, że zastosowanie wzorzystych tkanin przyczyni się do błędów w aranżacji wnętrz. Wybór tkaniny tapicerskiej o niezróżnicowanej barwie jest wówczas rozwiązaniem praktycznym i bezpiecznym. W ostatnich latach projekty wnętrz stawiają zresztą na minimalizm i tkaniny gładkie doskonale wpisują się w tę tendencję. Osoby, które poszukują jednak wyraźniejszych akcentów, z łatwością znajdą coś odpowiedniego w niemal nieskończonej palecie barwnej materiałów obiciowych. Gładka tkanina nie musi być nudna! Czerwienie, żółcie czy ultramaryny to znakomity sposób na przełamanie nowoczesnych szarości.
Czy gładka tkanina jest wytrzymała?
Tkaniny gładkie pod względem faktury zewnętrznej to takie, w których splot nie jest schowany pod okrywą. Typowym przykładem takiej tkaniny jest ozdobny, a zarazem elegancki żakard. Jest on wyjątkowo wytrzymały, choć łatwo można go zaciągnąć. Żakard jest tkany w misterne wzory, więc w tym wypadku określenie gładki odnosi się wyłącznie do struktury. Gładkie tkaniny są odporne na wycieranie i rozciąganie, łatwo też utrzymać je w czystości. Uznaje się je za szlachetniejsze od materiałów z okrywą.